Pokud hledáte pozemek a máte to štěstí, že žijete v oblasti, která má možnost volně expandovat, není v okolí Prahy a vydat nový územní plán netrvá 5 let, tak se vám tento článek bude číst dobře. Alespoň si budete více vážit toho, co máte. My ale žijeme v Liberci a tady nové stavební parcely opravdu moc nevznikají, takže stávající pozemky jsou velmi cenná komodita. Jednak je to dané extrémně pomalým tempem rozvoje územního plánu, ale velkou roli v tom hraje fakt, že Liberec je z jedné strany ohraničený Jizerskými horami a z druhé strany Ještědským hřebenem, takže prostor pro expanzi je omezený. Navíc se jedná o krajské město, takže tomu odpovídají ceny, které se v žádaných lokalitách pohybovaly v roce 2020 od 6000 za m2 a více.

Naštěstí my jsme o pozemek ve městě nestáli, takže jsme převážně sledovali pozemky v okolních vesnicích. Je ale potřeba sledovat celou škálu nabídek i o které nemáte zájem, abyste měli lepší představu o stavu na trhu a dokázali nabídky mezi sebou srovnávat. Ze začátku se člověk rychle nadchne pro pěkně vyfocenou parcelu za dobrou cenu, dokud nezjistí, že na druhé straně za foťákem je stará fabrika, nebo na pozemku není ani voda.

Určitě to bude kompromis. Ale v čem?

Stavební parcely jsme na realitních serverech sledovali minimálně každý týden po dobu jednoho roku a druhý rok už to bylo alespoň každé dva dny s tím, že jsme byli otevření jezdit na obhlídky. Těch se ale moc nekonalo, protože nízká cena znamenala jednu z následujících věcí:

  1. Pozemek je v bezprostřední blízkosti nějaké velké cesty, kolejí nebo průmyslového objektu
  2. Na pozemku není voda, kanalizace nebo sítě. Pohádky o tom, jak jsou přípojky v dosahu a není je problém zřídit nás úplně nebraly. Po přečtení řady článků o tom, co všechno se může stát a zkomplikovat jsme se rozhodli, že nám to riziko za to nestojí. Navíc se nebavíme o poloviční ceně, kde by vznikla velká finanční rezerva na případné komplikace. Malá úvaha: Kdyby to nebyl problém, tak to snad současný majitel nechá udělat a prodává za mnohem vyšší cenu, ne? 🙂
  3. Pozemek byl svažitý. Ale tím svažitý myslíme opravdu svažitý! Nyní můžu s jistotou říct, že náklady, které vznikají při stavbě ve svahu můžou dalece překročit úsporu při nákupu pozemku. O tom se možná něco dozvíte v dalších článcích.

Dá se šetřit jinde, než na kvalitě stavební parcely?

Je potřeba se zamyslet nad tím, co je pro vás důležitější. To, jak je pozemek velký a dokonalý, nebo to místo, kde se nachází? My jsme byli rozhodnutí, že budeme sice kousek dojíždět do města, ale v tom vidíme i jisté výhody. Druhá věc ale je, že se pozemek může nacházet buď někde vedle dálnice a kravína, nebo někde, kde se budete cítit dobře. Naše volba bylo příjemné místo na bydlení, takže nezbytně další úspora byla vzdát se velkého pozemku a soukromí. Na pozemky o moc větší než 1000 m2 jsme se nedívali. Jak už jsem zmínil, kupovat pozemek s tím, že si musíme dotáhnout elektřinu v cizí, soukromé komunikaci a další podobná dobrodružství jsme vyloužili, protože čas pro nás hraje jistou roli.

Poslední možnost tedy je se na bydlení podívat jako na celek. Já osobně jsem měl totiž problém v tom, že jsem si v hlavě určil cenu, kterou jsem ochotný dát za pozemek a přes to vlak nejel. Jenže ta cena byla jen moje přání, které nebylo založené na reálných podkladech. Spíš abych z toho měl dobrý pocit, že jsem nepřeplatil. Co kdyby se dalo ušetřit na domě? Co domy prodražuje? Kdybychom přece dokázali zlevnit stavební část, tak by nám mohlo zůstat více na pozemek. Jednoznačně jsme se shodli, že to je pro nás cesta a raději budeme bydlet v menším a skromnějším domě na pěkném místě, než mít velký dům někde, kde se nebudeme cítit dobře.

Tip: Neptejte se lidí, za kolik kupovali
pozemek před několika lety

Kde ubrat, aby zbylo více peněz na pozemek?

Ve chvíli, kdy jsme se na „projekt bydlení“ začali dívat jako na celek skládající se z několika etap, mohli jsme začít uvažovat nad tím, kde ušetřit, abychom mohli získat pěkné místo pro stavbu. Následovalo studium a čtení velkého množství článků, než jsme dokázali pojmenovat konkrétní úpravy našeho vysněného domu tak, aby byla výstavba levnější.

Spoiler alert: Stejně se vám stavba prodraží 🙂 Ale je potřeba začít co nejvíce nohama na zemi

Teorie by byla, ale jak to bude vypadat v praxi? Pokud řešíte podobný problém, ptejte se na tyto věci:

  • Obejdeme se bez sklepa?
  • Dokážeme se vzdát garáže?
  • Přežijeme bez krbu?
  • Chceme mít jednoduchý, obdélníkový/čtvercový tvar domu, bez balkónu, terasy a podobně?
  • Nevadí nám místo HS portálu nějaká levnější alternativa?
  • Dá se žít bez pracovny, knihovny, dílny a sušárny?
  • Spokojíme se s typovým projektem

Pokud je vaše odpověď na všechny otázky ANO, tak jste právě ušetřili pár milionů 🙂
A to opravdu nepřeháním. Začali jsme zjišťovat reálné ceny jednotlivých etap a to buď z obecných veřejných čísel, nebo z nezávazných poptávek. Jedna z možností sice hodně hrubého odhadu (ale poslouží jako odrazový můstek) násobení počtu metrů čtverečních užitné plochy obecnou částkou. Lokální stavební firma nám při poptávce stavby na klíč v roce 2020 sdělila částku 30000 Kč. To znamená, že za užitnou plochu 150 m2 v nějakém nízkém standardu bychom si měli připravit 4.5 milionu. V roce 2022, kdy jsme zahájili stavbu by to bylo samozřejmě o dost víc. Každopádně to nás vedlo i dále v uvažování, jak nakládat s prostorem, protože platíte za každý metr, i ten nevyužitý roh na chodbě, kde skončí květináč 🙂 Více o tomto tématu se dočtete v článku o projektování našeho domu.


Měsíce plynuly a my jsme trávili čas sledováním nabídek stavebních parcel. Pro nás se všechno se změnilo jednoho dne, kdy Verča jen tak v mezičase otevřela reality a procházela nabídky, když narazila na inzerát na prodej louky ve vedlejší vesnici. Já bych na něco takového v životě nekliknul, ale naštěstí moje žena ano 🙂 Zjistila, že ve skutečnosti je louka už rozparcelovaná a prodávají se jednotlivé stavební parcely o velikosti cca 1000 m2, kompletně zasíťované i s příjezdovou komunikací. Cena uvedená nebyla, ale byla to natolik zajímavá nabídka, že jsme se rozhodli se ozvat. Však co, za pokus nic nedáme. To jsme ale netušili, co nás čeká. Více se dozvíte v dalším článku.

Write A Comment