Přestože jsme stavební pozemek aktivně hledali, nenapadlo nás, že že jeho nákup přijde tak nečekaně. Nákup pozemku jsem si představoval jako proces, kdy mě nějaký zaujme, zajedu se tam podívat, poznat okolí, trochu o té lokalitě něco zjistit, dát si čas na rozmyšlenou… tak to ale v našem případě vůbec nebylo a reálně to asi není možné, dokud je nabídka menší než poptávka.

Na nabídku pozemků narazila Verča v pátek večer, což bylo podle všeho 3 dny po zveřejnění. Jednalo se o louku rozparcelovanou na 30 pozemků a v tu chvíli už bylo 15 zarezervovaných a bylo nám jasné, že na ty ostatní se už taky někdo kouká. K nabídce byl vytvořený web, jak to u developerských projektů bývá a tam jsme se dočetli všechny základní informace o plánu výstavby, financování, vizualizace apod. Rozhodli jsme se tam zajet a nechat na nás zapůsobit lokalitu na živo.

První návštěva lokality

Nákup pozemku Liberec
Návštěva pozemku před nákupem

Hned v sobotu dopoledne, přestože počasí nepřálo, jsme vyrazili do malé obce pod Ještědským hřebenem. Nikdy předtím jsme tam nebyli, takže se jednalo o úplně první dojem a musím říct, že to na nás neuvěřitelně zapůsobilo. Na louce už bylo zařízené staveniště a probíhaly první zemní práce, což trochu zvedlo důvěryhodnost celého projektu. Nicméně stále jsme měli málo informací, abychom nákup pozemku reálně zvažovali a samozřejmě cenu jsme ještě taky neznali. Prošli jsme si louku a udělali si názor na jednotlivé části pro případ, že bychom si vůbec mohli vybírat. Byli jsme ale rozhodnutí, že se s developerem určitě chceme setkat a vyhodnotit nabídku.


Podařilo se nám domluvit schůzku v pondělí po obědě, takže jsme si vzali dovolenou a setkali se s developerem přímo na louce. Společně jsme prošli volné parcely a s aplikací v telefonu jsme určili rohy parcel pro představu jejich velikosti. Obecně měly všechny cca 1000 m2. Jenže kolik stojí jeden metr, to je oč tu běží. Dověděli jsme se dvě věci:

  1. Ceny parcel se liší podle jejich umístění a orientace ke světovým stranám v řádech stovek tisíc
  2. Na každou parcelu se již ozvalo několik zájemců

Je mi jasné, že některé z vás, kdo nákup pozemku zvažujete, napadnou logické otázky či připomínky. Nás napadaly stejné věci, ale ne na všechny jsme dokázali hned najít odpověď. Dnes bych odpověděl takto:

Q: Proč by někdo připlácel pár set tisíc na jinak orientovaný pozemek na stejné louce?
A: Nejžádanější pozemky (tudíž s vyšší cenou) mají vjezd se severní strany. Je to praktické z toho důvodu, že se dům může přirazit k severní straně pozemku a před domem vznikne velká zahrada orientovaná na jih. Často to pak vypadá, že dům vám odděluje zahradu od severní strany, kde máte auta, cestu a další věci, které z terasy nepotřebujete vidět. Více o umístění domu na pozemku se dočtete v článku o projektování našeho domu. Vzdálenost domu od hranice pozemku se taky promítne do ceny přípojek, které můžou mít výkop dlouhý 3 metry, nebo taky 20 metrů. Ale je to samozřejmě o preferencích. Druhý faktor je svažitost pozemku, svažitější byly levnější.

Q: Několik zájemců na každý pozemek… to jsou klasické prodejní řeči obchoďáků!
A: Můžou být. V danou chvíli je to pouze na vaší intuici a polemizování o tom jestli je to pravda nebo ne vás taky může stát rezervaci. Naše přemýšlení bylo postavené na faktu, že jsme dva roky sledovali nabídky každý týden a nic takového jsme za celou dobu neviděli. Vytvořit zasíťované stavební parcely ze zelené louky je totiž v Liberci práce na několik let a víme, kolik lidí na něco takového mohlo čekat. To, že byla už půlka pryč nás vůbec nepřekvapovalo.

Rozhodování

Na místě jsme na základě ceny přistoupili na kompromis a vybrali parcelu, která sice není tak svažitá, ale má jižně orientovaný vjezd. Ty severní už byly víceméně všechny zarezervované a věděli jsme, že do velkého svahu jít nechceme. Museli jsme slíbit, že do večera se ozveme s potvrzením rezervace, jinak to dají dalšímu zájemci.

Rozhodl jsem se, že cenu zde uvádět nebudu, protože stejně za chvíli nebude vůbec aktuální. Jde spíš o princip, že nabídka byla mnohem vyšší, než naše „naivní“ představy o tom, jak pořídíme pozemek za milion. Na druhou stranu byla alespoň dvakrát nižší, než parcely v Liberci, nad kterými se nám chtělo brečet. Pozemek měl být 1000 m2, na hranici zkolaudovaná přípojka vody, elektřiny, splaškové a dešťové kanalizace. Sečteno podtrženo, kdyby to vyšlo a developer projekt dotáhl zdárně do konce, tak na tak nedostatkovém zboží snad neproděláme, kdybychom ho chtěli nakonec prodat.

Nákup pozemku aneb děj se vůle Boží

Rezervace pozemku na webu
Rezervace pozemku

Jdeme do toho! To jsme si řekli o pár hodin později, když jsme se prošli na přehradu na jedno, protože za střízliva se o takových věcech rozhodovat nedá 🙂 ještě párkrát jsme se mezitím ujistili, že si ten druhý nemyslí, že jsme se zbláznili. Z nějakého důvodu nám nepřišlo tak šílené na to kývnout, když ještě pár hodin zpátky jsme ani nevěděli, jestli nám developer něco nabídne. Developerovi jsme mailem potvrdili zájem o nákup pozemku a netrpělivě jsme čekali, až se rezervace objeví na webu.

Kdybychom na nabídky nekoukali dva roky,
tak bychom do toho nešli

Právě díky kontextu, ve kterém jsme na nabídku narazili jsme měli představu, o jak jedinečnou nebo řadovou nabídku se může jednat. A můžu s klidem říct, že nákup pozemku v době, kdy všichni mluvili o bublině, která brzy praskne, byl nejlepší rozhodnutí, které jsme mohli udělat. Všechny parcely byly za týden rozebrané a do teď je majitelé drží jako oko v hlavě. Vím, že někteří to mají jako investici a jednou je prodají za několika násobek. Už o dva roky později předtím, než praskly hypotéky se podle konkurenčních nabídek v okolí dalo mluvit téměř o trojnásobku kupní ceny. To si potom každý říká: „Tyjo, měli jste koupit dva“ 🙂 Ale věřte, že většina lidí kolem nás ten nákup nepovažovala za ideální rozhodnutí. To až zpětně to lidi vnímají, že nám to pěkně vyšlo.

Nákup pozemku, respektive jeho rezervace je za námi, ale ještě ale není vyhráno. protože na louce stále roste tráva 🙂 Čeká nás ještě dlouhý proces podpisu smlouvy s developerem a hlavně čekání na dokončení realizace. Mezitím by měl být čas na snění o tom, jaký dům by se na náš pozemek mohl hodit. Už jenom proto, že jsme zvolili pozemek s jižním vjezdem jsme mohli zapomenout na některé naše představy. Dále budeme hledat projektanta a pracovat na projektu. Práce je dost, ale vy si můžete přečíst článek o tom, jak probíhala výstavba pozemků developerem a jak to vlastně dopadlo. Počítejte s tím, že hladce to úplně nešlo 🙂

 

Write A Comment