Věděli jsme, že na založení stavby pozveme odborníka. Přestože i tento proces máme nastudovaný, jedná se o velice důležitou fázi, kde si raději necháme poradit na místě. Ukázalo se, že to bylo dobré rozhodnutí.

Objednání služby založení stavby 

Zdíme z Porothermu a Wienerberger nabízí službu založení stavby za 6050,- v roce 2023. Dostal jsem ale nápad si trochu zpříjemnit život a zkusit pohledat konkurenční nabídku pro srovnáni ceny (přestože se jedná o pár tisíc), ale částečně i z důvodu, že kdybych našel šikovného zedníka z okolí, mohl bych se mu případně ozvat i v průběhu stavby. To se ukázalo jako nemožné. Myslím si. Že vyhledávat umím, ale najít zedníka z okolí, který by nějakým způsobem dokázal prezentovat svoji práci a dokonce nabízel konkrétní služby typu Založení stavby, se mi prostě nepovedlo. Povedly se mi ale dvě věci:

  1. Najít jediného zedníka v republice, který zaplatil firmě za web a ta ho udělala tak dobře, že mu volají lidi i z Liberce, přestože je někde od Budějovic. Byl hrozně fajn a dokonce byl ochotný přijet na otočku na výlet přes půl republiky 😀 Ale to bych dal za cestu stejně jako za práci a neměl bych možnost s ním dál spolupracovat. Udělám mu tady zdarma reklamu, protože tento přístup velice oceňuji. Jestli jste z Jižních Čech, zkuste web Založení stavby.
  2. Druhé, velice zoufalé řešení, které již neplánuji opakovat, jsou poptávkové portály. Tam jsem zadal informace k naší poptávce a spustila se smršť naprosto zbytečných telefonátů od cizinců, kteří si vůbec nepřečetli/nepřeložili co poptávám a nabízeli mi zdění celého domu atd. Vysvětlil jsem, že chci jen první řadu a většina už se neozvala. Navíc, když jsem se ptal, jestli mají nivelační laser, dostalo se mi odpovědi: „Panee, to já umím už takhle od oka.“

Asi už vám došlo, že jsme se vrátili k první variantě o to s lepším pocitem, že nám to za slušné peníze udělá profík s jistotou, že dorazí. Přes poptávkový formulář jsem poslal informace, ten den mi zavolal dispečer pro upřesnění typu zdiva, zakládaní malty, nářadí atd. a domluvili jsme se na termínu a čase. Toto se odehrálo ještě přes hydroizolací, takže jsem navrhnul termín za dva týdny ve víře, že vše stihneme připravit. Přípravu na založení v podobě hotové hydroizolace spodní stavby jsme stihli tak akorát a zbývalo zajistit nářadí a dopravu cihel.

Stavební připravenost

Nebudu přepisovat oficiální požadavky z webu, ale popíšu vlastní zkušenost. Hotová hydroizolace pod nosným zdivem je jasná věc. Dále se mě ptali na typ zakládací malty a když jsem řekl, že máme Thermo UNI, ihned následovala odpověď, že hlavně nemáme zajišťovat míchačku, ale ruční míchadlo. To z toho důvodu, že zakládací malta Thermo UNI není moc sypká, ale spíše lepkavá, takže by se v míchačce slepila a nepromíchala se pořádně. Vlastně se mi ulevilo, protože míchačku nemám a nechtěl jsem ji kvůli jedné akci řešit. Koupil jsem tedy Parkside dvojité míchadlo a dvě 40l vědra. Plán měl být takový, že umícháme jeden pytel a během roztahování první várky budeme míchat druhou.

Cihly připravené na založení první řady
Cihly připravené na založení první řady

Dále jsme měli na stavbě všechny potřebné typy cihel k založení. Zakládali jsme obvodové zdivo Porotherm 30 Profi a vnitřní nosné zdivo Porotherm 17.5 Profi. U obvodového zdiva bylo důležité nezapomenout nechat dovést i doplňkové cihly Porotherm 30 Profi 1/2 a Porotherm 30 Profi R. Palety je potřeba složit alespoň 1,5m od budoucí stěny, aby se při zakládání dalo po desce pohybovat. Nesmíte ale položit dvě palety na sebe, protože by bránily rotačnímu laseru a taky nesmí ležet v úhlopříčce, aby se dalo natáhnout pásmo v rozích.

Z nářadí kromě míchadla na maltu a 40l věder jsme použili pouze zednické lžíce na začišťování a lopatu. Zbytek nářadí si zakládací technik dovezl sám. Je vidět, že ze zkušeností už se nechce na nic spoléhat a je pro něj jednodušší mít vše vlastní. Mimo sadu na zakládání s rotačním laserem měl vlastní sadu stahovacích latí. Když jsem mu řekl, že mám zatím jen ruční pilu, řekl mi, ať si ji užiju a šel do auta pro Aligátora 😀 (pilu na řezání cihel).

Na desku jsme měli za úkol vyznačit otvory, kde budou cihly přerušeny. V našem případě to budou vstupní dveře a HS portál. Vyznačení stačí přibližně, ne na milimetr přesně, protože on tu značku stejně o něco pro přejede a napřesno podle pásma uloží až cihlu. Zbytek malty se ořízne. Značky je potřeba dělat i z kraje desky, aby po nanesení malty byla vidět.

Zakládací malta

Proměření desky rotačním laserem
Proměření desky laserem

Jako první věc si technik rozjel rotační laser a proměřil si desku. Zjistil odchylku cca 5mm, což nás potěšilo. To pro nás v praxi znamenalo nižší vrstvu zakládací malty, méně míchání a taky úsporu materiálu. K cihlám jsme dostali celkem 27 pytlů zakládací malty a po založení nám jich zůstalo 15.

Začal jsem tedy míchat. Technik si mezitím nastavil zakládací sadu a Verča mu začala z vědra lopatou házet maltu na zem. Technik si ji lžící rozhrnul na délku stahovací latě a začal stahovat. Během toho jsem s kamarádem míchal další pytel malty. Nečekal jsem, že to bude tolik fyzicky náročné  Míchadlo má docela sílu a celý pytel je poměrně hodně materiálu. Do jednoho pytle přišlo cca 10 litrů vody. Byli jsme ale instruováni, abychom tam dali nejdřív jen 9 litrů a potom dolívali podle potřeby. Překvapilo mě, jak málo vody stačí, aby se ze suché konzistence stala moc řídká. Opravdu někdy stačilo pokropit půl vteřiny. Několik várek nám trvalo, než jsme konzistenci vychytali a technik si z nás pořád dělal srandu, že jsme pomalí. To roztahování malty mu šlo tak rychle, že jsme nestíhali domíchat další várku. Míchadlo se nedostane všude, takže to bylo potřeba občas prohrábnout lžící rohy a dno.

Vyrovnávání zakládací malty Porotherm Thermo UNI
Vyrovnaná zakládací malta
Vyrovnaná zakládací malta
Míchání zakládací malty Thermo UNI
Míchání zakládací malty Thermo UNI

 

Vyrovnání malty do roviny pro obvodové zdivo trvalo něco přes hodinu, což je pro mě další potvrzení toho, jak zkušenosti šetří čas. Já bych to hodinu jenom proměřoval 😀 Mezitím malta zatvrdla dostatečně na založení rohů. Technik umístil cihly do rohů a na nás bylo zkontrolovat rozměry. Zkontrolovali jsme obvod i úhlopříčky a po pár korekcích nám to s odchylkou cca 5mm sedělo. Popravdě, kdybychom to dělali sami, tak bychom si s touto fází pohráli víc. Bylo vidět, že pro něj je to rutina a „centimetr žádná míra“ 😀 Je ale pravda, že na 14 metrové zdi se centimetr ztratí. K tomu se ale více vyjádřím ve článku o zdění.

Založené rohy zdiva
Založené rohy zdiva

Založení první řady cihel 

Když byly umístěny rohy, stačilo natáhnout provázek a začít klást cihly. Všechnu tuto práci dělal technik a my jsme byli pouze podavači. Rozdělali jsme paletu a začali po desce roznášet cihly a umisťovat je před maltu ve správné orientaci, aby seděly drážky. Když je měl technik nachystané, začal klást. Ale takovou rychlostí, že jsem nevěřil vlastním očím. Štítovou stěnu měl položenou tak za 2 minuty 😀 Na pokládání používal držák na cihly a jednoduše je pokládal k provázku. Jelikož je malta perfektně vyrovnaná, stačí cihlu položit a je téměř hotovo. Naopak, na cihlu se nesmí tlačit, jinak by se propadla. Po položení první strany a vytvoření dořezu přišla na řadu kontrola roviny v obou směrech. To se bude asi popisovat těžko slovy, tak spíš koukněte na video, ale jednoduše zkontroloval každou cihlu, že není nikam nakloněná a nakonec celou řadu projel stahovací latí pro kontrolu, že povrch je perfektně hladký. Kdyby nějaká cihla jen trošku vystupovala (tzn. Nebyla v rovině), lať by se o ni zasekla.

Kladení první řady cihel
Založení první řady cihel

Tento postup opakoval na všech dalších stranách. Tam, kde bylo vynecháno místo na dveře položil poloviční cihlu (půlku) a dál pokračoval celými cihlami. Na každé straně vznikl jeden dořez a ve všech místech, kde máme prostupy kanalizace do cihly udělal zářez (ten bude jen v první řadě).

Od položeného obvodového zdiva se daly odměřit vnitřní nosné zdi. S Verčou jsme udělali značky a technik si natáhnl provázek. Obecně bych řekl, že odpovědnost za správnost měření jsme měli my a za správnost položení zase technik. U vnitřních zdí je potřeba si dát pozor, jak jsou kótované, protože například příčky máme v projektu kótované jako 150mm, přestože cihly jsou 115mm (+ omítky). Lepší je si kóty přepočítat na osu příčky.

Dále jsme pokračovali stejným stylem, dokud nebylo založeno všechno nosné zdivo. Práce celkově zabrala 4 hodiny a to jsme ke konci zpomalili a více povídali, když jsme měli dobrý čas. Následoval úklid, konzultace a pár tipů jak dál pokračovat, na co si dát pozor atd. Technik nám řekl, že můžeme pokračovat dál ještě ten den, ale raději jsme udělali pořádek a šli to oslavit  Teď nás čeká pěkná fáze stavby.

Hotové založení první řady cihel
Hotové založení první řady cihel

Write A Comment