Spolupráce s projektantem začala první schůzkou, na které jsme si vyjasnili naše očekávání a rozdělili práci do několika etap. Jednotlivé etapy na sebe navazují a nemá smysl začínat další, dokud není dokončená předchozí etapa.

  1. Studie
  2. Projektová dokumentace pro stavební povolení (DSP)
  3. Detaily
  4. Výkaz výměr

V tuto chvíli jsme měli na papíře co od projektanta obdržíme za výstup včetně ceny za dílo a v hlavě jsme měli určitou představu o našem domě. Mohli jsme tedy začít.

Studie

Toto je bez pochyb etapa, na kterou každý vzpomíná nejraději. Dovolím si říct, že většina lidí, která zatím projektování domu nezažila, si pod tím představuje právě studii. Je rychlá a kreativní. Vy sníte a projektant kreslí 🙂 Technické věci se totiž budou řešit později a vašim hlavním úkolem je si uvědomit, co od vašeho domu očekáváte.

Jsem toho názoru, že každá spolupráce by měla začít dobře položenými otázkami ze strany projektanta a jsem rád, že to tak bylo i v našem případě. Aby dokázal navrhnout dům, který vám bude dobře sloužit a líbit se vám, tak musí chápat, jaký styl života v něm chcete žít. Někdo je kutil a chce mít možnost pracovat v dílně tak, aby nerušil zbytek rodiny. Někdo má rád velké návštěvy a potřebuje mít velký společný prostor na úkor pokojů. Někdo zase bude trávit hodně času venku a chce mít zahradu dobře přístupnou. Sám jsem si myslel: „Snad vím, co chci ne?“. To sice ano, ale u projektování často uděláte jednu věc a vznikne nový problém. Pak ten problém vyřešíte a vzniknou další dva 🙂 Projektant by měl chápat souvislosti a navrhovat řešení.

Pracovní verze variant půdorysů

V našem případě jsme byli hodně omezeni územní studií, takže s každou verzí studie musel projektant kontrolovat, že jsme něco neporušili. Na začátku jsme dali na stůl naši představu, ze které bychom chtěli vycházet a projektant na tomto základě udělal několik verzí půdorysů. S každým kolečkem jsme měli za úkol se rozhodnout, co preferujeme. Jedno z dilemat byla orientace schodiště. Buď jsme museli zrušit jednu stěnu kuchyňské linky a tím ji zmenšit na polovinu, nebo mít otevřené schodiště z obýváku. Nakonec jsme zvolili varitantu otevřeného schodiště s tím, že budeme mít přístupný podschodisťový prostor.

Na každý problém je řešení
větší zastavěná plocha

Studii jsme dělali přibližně dva měsíce a došli jsme k variantě, kdy v domě máme navržené vše, co jsme očekávali. Došlo ke mnoha kompromisům, ale nechtěli jsme z finančních důvodů dům zvětšovat.

Projektová dokumentace pro stavební povolení

Projektování RD s ohledem na využití zahrady

Období snění je za námi a přichází na řadu technická část. Projektant nás zaúkoloval přípravou podkladů pro rozvržení koupelen, rozmístění zásuvek a vypínačů, volba podlahové krytiny (vinyl má jinou tloušťku než dlažba apod.). Mezitím jsem rozeslal několik poptávek na cenovou nabídku oken, abychom měli lepší představu. V tuto chvíli začnete zjišťovat, že některé věci jste trochu přehnali a je potřeba začít ubírat. Například stavební otvor 4,5m na HS portál není úplně ekonomická varianta. Dále jsme zjišťovali, jaký typ předokenních žaluzií budeme chtít, jaké k nim přijdou podomítkové boxy a výsledek jsme vždy poslali projektantovi, aby ho zohlednil v projektu. Asi nemusím říkat, že těch věcí bylo opravdu hodně a i tak se nepodařilo vše domyslet. Jelikož z naší strany průběžně přicházely požadavky na změnu a zajistit odpověď pro projektanta někdy trvalo i dva týdny, protáhlo se projektování na 8 měsíců. Nám to ale tolik nevadilo, protože díky tomu jsme dokázali odhalit řadu věcí, které jsme původně přehlídli a stejně jsme stále čekali na pozemek.

Hotovou projektovou dokumentaci jsme obdrželi v šesti paré a taky elektronicky v PDF. Jelikož se na výkresy vejde jen omezené množství kót, nevyčtete úplně všechny rozměry. Projektant nám naštěstí na vyžádání poskytnul projekt i v DWG, ve kterém je možné změřit vzdálenost libovolných dvou bodů. Z mé zkušenosti musím říct, že nevím, jak bych bez toho stavěl a určitě doporučuji se s projektantem předem domluvit, že vám projekt v DWG poskytne.

Detaily

Jak už vyplývá z článku o financování pozemku, nemáme rozpočet na vypracování prováděcí dokumentace celého domu a jsem toho názoru, že to ani není potřeba. Řada věcí, je po nastudování technických listů a práce s výrobky jasná a nepotřebuji výkres na to, že mám u kanalizace použít 2x 45 stupňové koleno namísto 1x 90 stupňů. Na většinu problematik naleznete spoustu článků, jako na příklad na vázání výztuže v rozích. Jsou ale věci, které nejsou jednoduché vymyslet a jsou specifické pro každou stavbu zvlášť. Domluvili jsme se na několika výkresech složitých detailů, u kterých v DSP není zřejmé, jak se mají řešit. V DSP totiž vidíte pouze to, že schodiště navazuje na stop, ale nevidíte, jakým způsobem je provázaná výztuž.

Výkaz výměr

V době, kdy jsme se s projektantem domlouvali na spolupráci jsme stále zvažovali stavbu dodavatelsky a počítali jsme s tím, že budeme poptávat cenové nabídky. Aby vám firma byla ochotná vypracovat CN na dům, nebo jeho část, bude od vás chtít nejen projekt, ale i výkaz výměr (VV). Jedná se o seznam všech položek materiálu, který je potřeba k provedení daného díla. Například u VV základové desky máme 3x A4, kde je spočítaná spotřeba železa, betonu, ztraceného bednění, kanalizace atd. Je dost pravděpodobné, že se s vámi bude firma bavit o přesnější ceně, když jim VV dodáte. Když ne, očekával bych spíše nabídky typu 400 – 800tis.

Pro nás se ale ukázal VV jako zbytečná investice, protože je v něm počítáno s ideální spotřebou, ale vy si stejně na stavbě musíte všechno přeměřit a spočítat sami. Navíc VV není tak detailní, že by počítal s překrytím kari sítí o 2 oka apod. Pro další etapy jsme už výkaz výměr nerealizovali.

Prováděcí dokumentace

Prováděčku sice mít nebudeme, ale jestli něco nechcete podělat, tak to jsou prostupy základovkou. Na poslední chvíli jsme se rozhodli si nechat vypracovat několik výkresů, ve kterých bude okótovaný každý prostup deskou, i chráničky umístěné v pasech tak, aby byly ve správné výšce a ve správném sklonu.

Nebudu zde opakovat fráze, že na projektu se nemá šetřit a že případnou úsporu zaplatíte chybami na stavbě. Myslím si, že každý výkres má mít nějaký účel a výkres, do kterého se nikdo nepodívá jsou vyhozené peníze. Prováděčka má velký význam pro stavbu na klíč/dodavatelsky, protože se o ni můžete opřít kdykoli firma začne stavět podle sebe. Při projektování pro stavbu svépomocí mi dává smysl se domluvit na kompromisu.

Write A Comment