Vyzkoušíme Gservis?

V předchozím článku jsem naznačil, že jednou z možností jak ušetřit, může být volba typového projektu. Tím nechci ani náhodou říct, že by se na projektu mělo šetřit, ale pokud narazíte na již hotový typový projekt, který se vám bude líbit a bude na pozemek pasovat s ohledem na světové strany, tak proč ne? Individuální projekt, který vám na míru navrhne projektant bude stát klidně 150 000,- a typový projekt může být i za 50 000,- (v roce 2020). Chtěli jsme to alespoň zkusit, tak jsme prošli desítky typových projektů a postupně vyřazovali, až nám zůstalo pár ze stránky Gservis, které by na našem pozemku dobře fungovaly.

Aby to ovšem nebylo jednoduché, tak právě ve chvíli, kdy jsme vybrali vítěze nám přišel mail od developera pozemků, který nám sdělil nepříjemnou zprávu. Obec se rozhodla na poslední chvíli nechat vypracovat územní studii, která bude blíže definovat již existující regulativ. Problém byl v tom, že pozemky byly prodávány s možností postavit například čtvercový dům s valbovou střechou, či bungalov a to jistě hrálo roli při rozhodování u řady kupujících. Územní studie ale nařizuje, či zakazuje mnoho faktorů se snahou vytvořit lokalitu, která bude kopírovat ráz krajiny a respektovat okolní zástavbu. Obhajobou obce byl fakt, že se jedná o exponovanou lokalitu, která je viditelná z celého Ještědského hřebene. Tomu asi rozumím, ale taková studie měla být vypracovaná už dávno a poskytnutá developerovi. Tady je příklad několika bodů

  • Minimální zastavěná plocha 100 m2, maximální 200 m2
  • Obdélníkový tvar domu s poměrem stran minimálně 1 : 1,75
  • Sedlová střecha se klonem 40 – 45 stupňů
  • Maximální výška hřebene. 7,5 m
  • Maximální výška pozednice 4,5 m
  • Orientace štítu je určená výkresem
  • Nesmí být bungalovov, ani roubenka a asi milion dalších požadavků

Řeknu to takto: územní studie má 14 stran A4 a pokud vás zajímá, co vše se dá vymyslet a zkomplikovat, počtěte si zde 🙂 Nás to ovšem ovlivnilo hlavně v tom, že nám nařídili mít dům otočená o 90 stupňů jinak, než jsme plánovali. Takže jsme náš vítězný projekt mohli zahodit a dělat celý výběrový proces znova. Ale podařilo se a měli jsme další projekt, který splňoval téměř všechny parametry územní studie, což nám přišlo neuvěřitelné. Cena byla cca 50 000,- včetně osazení domu na pozemek a energetického štítku.

Gservis a individuální úpravy

Tento odstavec bude jen pro fajnšmekry, protože to, co jsme zažili mě neuvěřitelně vytočilo. Už během průzkumů typových projektů jsem narazil na pár zkušeností, že si projekční kanceláře nechávají hodně připlácet za individuální úpravy a i kanceláře samotné na webech zmiňují, že pokud byste chtěli dům celý předělávat a de facto vymýšlet nový, tak je lepší a levnější navrhnout ho od základu individuálně. To my jsme naštěstí nechtěli a jediné požadavky byly:

  1. Rozšířit jednu stranu domu o 1,25 m, abychom splnili minimální zastavěnou plochu
  2. Snížit hřeben o 25 cm (tzn. asi ubrat jednu řadu cihel v 2NP)
  3. Rozdělit koupelnu se záchodem na dvě místnosti (stačilo jen přidat příčku)
  4. Posunout pár oken
Cenová nabídka Gservis
Cenová nabídka Gservis

A jaká je naše finální částka? Je to prosím 124 100 s DPH. Takže jedno víme:

Gservis NE
děkuji, nashledanou

A to ještě není vše. V té ceně totiž není zahrnutý ani projekt osazení pozemku na pozemek ani výkresy přípojek. To jsou samozřejmě doplňkové služby za dalších 20 000 🙂 Bez nich nelze žádat o stavební povolení, takže zde úplně nerozumím významu slova „doplňkové“. Bylo jasné, že tudy cesta nevede. Ne kvůli té ceny, protože bylo jasné, že typový projekt mít nebudeme a stejně zaplatíme projektanta, ale podporovat takové techniky nehodláme. I kdyby na tom někdo pracoval pár dní, což si nemyslím, tak ta marže je úplně neuvěřitelná. Raději zaplatíme někomu, kdo odvede reálnou práci a bude se s námi bavit od začátku o tom, co si od našeho bydlení představujeme.

Jak se hledá projektant?

Okolnosti nás sice dovedly k tomu, že budeme hledat projektanta, ale to stále neznamená, že na to máme rozpočet 300 000. Řada lidí v našem okolí i na internetu si oblíbili větu:

Noo, na projektanta si vyhraďte tak 7-10% z rozpočtu na dům…

Proč? Zaprvé tolik peněz si nemůžeme dovolit a za druhé, jak to spolu souvisí? To opravdu lidi, kteří staví rodinný dům za 5 milionů dají projektantovi 500 000 za dva-tři měsíce práce? Musím říct, že jednu takovou odpověď jsem od projektanta opravdu dostal… a dál už jsem se s ním nebavil. Hledali jsme někoho, s kým se dá domluvit na ceně za dílo. Předem definovat rozsah práce pro nás nebyl problém, protože jsme přesně věděli, co chceme a od projektanta jsme čekali, že do toho vnese praktické poznatky, případně i nějaké zajímavé prvky, aby dům nebyl úplně řadový.

Protože jsme se do Liberce přestěhovali z druhé strany republiky, máme trochu problém s kontakty. Žádné totiž nemáme. Proto nezbývá, než otevřít internet a začít hledat. Nejdříve jsme naráželi na velké aleliéry, které mají sice krásné reference, ale víme dobře, jak by to dopadlo. Po delší době se začne tvořit seznam kontaktů a stránek, ke kterým se podařilo najít alespoň pár pozitivních referencí. Pokud jste ale hledali projektanta v období jako my, tzn. během stavebního boomu, tak jste určitě slyšeli podobné odpovědi:

Teď nevím co dřív, zavolejte mi za dva měsíce

Takových pár bylo, ale my jsme nechtěli čekat dva měsíce jen tak. Kdyby nám alespoň slíbili, že za dva měsíce začneme na projektu pracovat a ne se teprve bavit o podmínkách. Možná je dobře, že to už na začátku je tak složité, protože to může odradit jedince, kteří chtějí všechno jednoduše a rychle. Celý proces hledání pozemku už nás něco naučil, teď lekce trpělivosti pokračuje a v dalších etapách bude platit to samé.

Na každý problém existuje určitý počet telefonátů, který ho vyřeší

Stejně jako pozemek, i projektanta jsme našli úplnou náhodou. Když už jsem vyčerpal kontakty z internetu, zapřemýšlel jsem nad tím, jestli neznám někoho z okolí aspoň trochu z branže, kdo by mi mohl dát kontakt. Vzpomněl jsem si na kamaráda, který dělá architekta ve velkém ateliéru a i když jsem věděl, že dělá úplně jiné věci, mohl by mít nějaké spolužáky z výšky, kteří se vydali cestou menších staveb a rodinných domů. Zavolal jsem mu ve středu a popsal naši situaci s tím, že ocením jakýkoli kontakt na někoho z branže. Vyslechl mě a nakonec řekl něco ve smyslu, že už delší dobu uvažoval nad změnou a z velkých veřejných zakázek by se chtěl přeorientovat na rodinné domy a zrovna v pondělí si zkrátil úvazek, aby na to měl prostor.

Projektant: Měli byste zájem udělat projekt se mnou?
My: Ano!
Projektant: Kdy chcete začít?
My: Teď 😀

Je vám asi jasné, že nějaké velké moudro z toho nevzejde. Je třeba zkoušet, hledat a nějakým zvláštním způsobem se to snad podaří. S projektantem jsme se domluvili na rozpočtu za provedené dílo v rozsahu projektové dokumentace pro stavební povolení, včetně výkazu výměr a detailů složitých míst, kde bude potřeba řešit tepelné mosty, výztuž apod. Jak probíhala práce na projektu se dočtete v další kapitole.

 

Write A Comment